Hej skidvänner!
Tur att vi inte kör tävling idag i spöregnet! Förhoppningsvis har vi en bra grund i backen och om inte så kommer vi att salta och göra vårt yttersta för att backen ändå ska hålla bra under tävlingen imorgon!
Vi ser fram emot att ha mycket folk i backen och även om det knappt går att tro nu så spår de som förstår sig på väder att vi kommer att få mycket sol imorgon :)
En sak vi alla kan göra för att solen ska skina lite extra på oss och underlätta för oss alla är att åka upp och parkera på den övre parkeringen (man åker alltså in mot Hemlingby rekreationsområde med spårcentral, mm).
Så om man inte är funktionär eller har tunga saker att lasta av så ser vi i första hand att man parkerar på denna stora parkering.
För funktionärer och övriga så är det 4 rader bilar som gäller på den nedre parkeringen.
Varmt välkomna!
ps. Kiosken håller öppet under hela tävlingsdagen!