Ny och vill vara med i Gävle Alpina?
SportAdmin använder Cookies för att förbättra din användarupplevelse. Genom att klicka på Jag Godkänner tillåter du detta. Här kan du läsa mer om cookies och hur SportAdmin använder dem.

VÄLKOMMEN TILL GÄVLE ALPINA!

Vi är en förening som sysslar med alpin skidåkning! I vår hemmabacke i Hemlingby, centralt belägen i Gävle, har vi vår bas med skidanläggning och klubbhus. Mängder av träning erbjuds här och för de lite längre åken tar vi oss till Kungsberget och anordnar flertalet läger i fjällvärlden under säsongen. 

 
Vi har träningsgrupper från u6 hela vägen upp till veteraner!
 
Viktigt meddelande angående personuppgiftsincident från Sportadmin
2025-02-11 23:24

Hej,

SportAdmin i Skandinavien AB (SportAdmin) och föreningen informerar genom detta meddelande dig som registrerad i våra system om en personuppgiftsincident som har inträffat och som kan påverka dig. Vi tar våra roller som personuppgiftsansvariga och personuppgiftsbiträde på största allvar och vill förklara vad som har hänt, hur detta kan påverka dig och vilka åtgärder vi vidtar för att skydda dina uppgifter.

Vad har hänt och vad gör vi för att hantera situationen?Torsdagen den 16 januari utsattes SportAdmin för ett dataintrång av externa angripare. Vi bedömer att personuppgifter ingår i den data som angriparna hade tillgång till.

SportAdmin har snabbt agerat genom att:

  • Stänga ner, isolera och säkra våra system.
  • Polisanmäla incidenten.
  • Kontakta relevanta myndigheter, inklusive Integritetsskyddsmyndigheten (IMY) och Myndigheten för Samhällsskydd och Beredskap (MSB).
  • Göra en anmälan till IMY om personuppgiftsincidenten.
  • Informera föreningarna om situationen och uppmana föreningarna (i egenskap av personuppgiftsansvariga) att ansluta sig till vår IMY-anmälan.
  • Samla ett incidenthanteringsteam.
  • Påbörja en grundlig undersökning av incidenten tillsammans med interna och externt anlitade IT-säkerhetsexperter.
  • Successivt och säkert återetablera access till tjänsterna.
  • Arbeta med interna och externa IT-säkerhetsexperter för att ytterligare stärka våra säkerhetssystem.
  • Övervaka våra system för att upptäcka och förebygga ytterligare hot.

Vilka uppgifter berörs?

De uppgifter som har exponerats är all information om dig som finns i SportAdmins system, beroende på din relation till föreningen/föreningarna. Främst rör det sig om namn, personnummer och kontaktuppgifter, men det kan också förekomma andra uppgifter.

Hur kan detta påverka dig?

Om de exponerade uppgifterna används av obehöriga kan detta i värsta fall innebära en risk för t.ex. identitetsstöld, bedrägeriförsök eller annan olovlig användning.

Vad kan du göra?

  • Var särskilt uppmärksam på misstänkta e-postmeddelanden, telefonsamtal eller annan kommunikation som vid första anblick verkar komma från SportAdmin, din förening eller andra betrodda källor. Klicka inte på länkar som inte kan verifieras.
  • Vill du ha fler handfasta råd kring hur man som privatperson kan agera vid denna typ av incident rekommenderar vi att besöka MSB:s hemsida. Där finns en sida som heter ”Digital säkerhet” under ”Råd till privatpersoner”.
  • Om du misstänker att dina uppgifter har missbrukats, rapportera detta till Polisen omedelbart.

Är du under 18 år?

Om du är under 18 år och har frågor om det här meddelandet, rekommenderar vi att du i första hand pratar med dina föräldrar eller en annan vuxen i din närhet.

 

Kontakta oss

Om du har några frågor, kontakta föreningen eller SportAdmin. Vi står till ditt förfogande och vill hjälpa dig på bästa sätt.

Vi beklagar djupt det inträffade och de eventuella olägenheter detta kan orsaka dig. Vi arbetar hårt för att hantera situationen och för att förhindra att något liknande inträffar igen.

 

Med vänliga hälsningar,
Gävle Alpina och SportAdmin

 

Dags att anmäla till Gästrike cup finalen samt Sara Hector v13.
2025-02-11 22:27

Årets Gästrike cup har tyvärr fått bantats från 5 deltävlingar till 3 deltävlingar då snöläget i Västbacken i Kungsberget inte varit med oss. Således är det redan dags att anmäla sig till tredje deltävlingen nu på söndag som sker i hemlingby med direkt efterföljande prisutdelning för hela cupen.

Då cupen har bestått av 3 deltävlingar detta år kommer summan utifrån de 3 bästa åken räknas samman utifrån GC1, GC3 och GC5. Läs mer på hemsidan under Gästrike cup
Inbjudan är inte uppdaterad med ovan information men det är 3 bästa åken som gäller.

Inbjudan till tävlingen finns uppladdad på ta.skidor.com

Anmälan till tävlingen sker via ta.skidor.com

Sista dag att anmäla är på torsdag denna vecka.


Sara Hector ALS

I år blir det både GS, SL och parra i kopparbacken i Kungsberget.

Inbjudan kan tas del av här

Anmälan sker till Sara Hector Cup U10 respektive Sara Hector Cup för äldre åkare.

Inbjudan Gästrike Cup 3 den 8 februari
2025-02-04 12:16

Inbjudan Gästrike cup 3
8 februari 2025

Disciplin           SL

Klasser            U8 (distrikt) mixklass, blandat flickor och pojkar.

U10 (region)

U12, U14, U16, U17 (nationell)

Arena              Hemlingbybacken Gävle

Anmälan           Via www.ta.skidor.com senast 6 februari

Resultat                 Via www.live.skidor.com

Avanmälan             Via www.ta.skidor.com

Avgift                      GASK och övriga klubbar utanför distriktet Swishar på plats, KALP Betalas av klubben. Anmälningsavgift 100 kr.

Program                 Samtliga:
Nummerlappar: Finns upphängda i nummerordning vid klubbstugan från 9:00.
Banbesiktning: 09.30
Lagledarmöte: 09:45 i målområdet
Tävlingsstart: 10:00
Åk 2 kl 12:00 (med reservation för behov av omsättning av banorna, då tillkommer besiktning)
Prisutdelning för U8 vid målgång åk 2. Prisutdelning U10-U16 direkt efter åk 2.

Priser          U8                                Medaljer till alla
U10                               Pokal för placering 1-6,                                           medalj/plakett för resterande
U12         Damer           Pokal för placering 1-8,                                              medalj/plakett 9-15
U12         Herrar           Pokal för placering 1-6,                                             medalj/plakett 7-10
U14                              Pokal för placering 1-3,                                             medalj/plakett 4-6

                          U16                           Pokal för 1-3

                          U17                           Pokal för 1-3 endast                                                                i totaltävlingen

 

 


Cupen körs i 5 deltävlingar, alla som deltar i någon av deltävlingarna kommer att få en pokal vid sista deltävlingen. För mer info om cupens resultatlista och beräkning se
www.gavlealpina.nu under tävling. Deltävlingarna kommer att utgöra underlag för att utse distriktsmästare i respektive klass.

Regler             Tävlingarna genomförs enligt Svenska Skidförbundets alpina tävlingsregler samt tillägg till tävlingsreglerna

Tävlingsledare     Jan Karlgren 070-294 21 70

Publicering        Anmälan innebär medgivande till att bilder från tävlingarna samt deltagar-, ranking-, start- och resultatlistor publiceras på vår hemsida.

 

Övrigt              Kiosken kommer att vara öppen från kl 9:30 – tävlingens slut. Där finns det möjlighet att köpa grillad hamburgare, kaffe, läsk, festis, toast, korv med bröd, samt fika och godis.

Vi förbehåller oss rätten att ändra i ovanstående program och det är deltagares skyldighet att hålla sig informerad om eventuella programändringar. Allt deltagande sker på egen risk!

 

VÄLKOMNA!

Säsongens träningstider samt lovträning i fjällen
2024-12-22 20:01

Hej!

 

Till slut har vi fått klart alla förutsättningar som krävs för att sätta träningsschema för vintern. Vi informerar om det direkt så ni vet förutsättningarna efter jul och nyår även om det inte är några stora ändringar från föregående säsong där åldersgrupperna fortsatt tränar samma dagar.

 

Det enda som nu återstår i Hemlingby är att få igång backen så en uppmaning verkligen till samtliga som är hemma att ta så många pass som möjligt så vi får igång backen denna säsong och dessutom kan få snö som räcker fram emot påsklovet. En eloge alla er som tar pass verkligen. Du är väl med i Facebook gruppen där pass kommuniceras och har läst nyheten kring vad som gäller kring snöläggning i Hemlingby och hur du hittar Facebook gruppen?

 

Nedan är ett grundschema som det kan ske ändringar ifrån och informeras då via kallelse eller sms grupp. När träningen startar ser ni i kallelser inom respektive åldersgrupp.

 

U6/U8
Erbjuder fortsatt träningsdagar 2 ggr i veckan för att så många som möjligt ska kunna delta men kan man bara en dag är det helt ok!

  • Fredagar 17.30 - 19.00 (Hemlingby)
  • Söndagar 14.30 - 16.00 (Hemlingby)

 

U10

Kommer ha möjlighet att köra GS (storslalom) i kungsberget jämna veckor på måndagar och har även tänkt sig ha en öppen träning på söndagar 13-14.30 som också kommer att kallas till via sportadmin. Ordinarie träning 2 dagar i veckan utifrån:

  • Måndagar
    • Udda veckor - 18.00-19.30 (Hemlingby)
    • Jämna veckor - 18.00-20.00 (Kungsberget).
  • Onsdagar 18-19.30 (Hemlingby)

 

U12

Främst GS träning i Kungsberget och SL träning i hemlingby. Enstaka SG träningar kan det säkert också bli. Ibland dessutom öppna träningar på helger som erbjuds med ganska kort varsel. Träningsdagar: 

  • Måndagar 18.00-20.00 (Kungsberget)
  • Tisdagar 18.00-19.30 (Hemlingby)
  • Torsdagar 18.00-19.30 (Hemlingby)

 

U14

Främst GS träning i Kungsberget och SL träning i Hemlingby men även SL och SG i Kungsberget ibland. Dessutom öppna träningar på helger som erbjuds med ganska kort varsel utifrån sug och möjlighet. Träningsdagar: 

  • Måndagar 18.00-20.00 (Kungsberget)
  • Onsdagar 18.00-20.00 (Kungsberget)
  • Torsdagar 19.30-21.00 (Hemlingby)

 

 

U16/Jun

Tränar SL/GS/SG i Kungsberget och ibland SL i Hemlingby som erbjuds med ganska kort varsel utifrån sug och möjlighet. Officiella träningsdagar: 

  • Måndagar 18.00-20.00 (Kungsberget)
  • Onsdagar 18.00-20.00 (Kungsberget)
  • Torsdagar 18.00-20.00 (Kungsberget)

 

Masters

Erbjuder träning:

  • Tisdagar 19.30-21.00
  • Lördagar 10.00->12 eller när orken är slut
    (fler aktiva från träningsgrupper som också vill åka A käpp är också välkommen då)

 

 Sugen att träna i fjällen under lov?

Vi har kontaktpersoner för träning på ett antal orter i fjällen. Brukar du träna på ytterligare någon ort som inte står nämnd så hör av dig till träningsansvarig så ser vi till att informera så att fler har möjlighet att träna där.

Se Hemsidan -> Träning -> Träning i fjällen under lov för att meddela ansvarig att ditt barn också är sugen på att träna på denna ort inför ett lov.

 

Nu hoppas vi på kallgrader och stor uppslutning i att ta snöläggningspass! Har du inte gått utbildning så skriv upp dig på samma pass som någon annan så har du stora möjligheter att lära dig allt du behöver. Vad kan vara en bättre julklapp än snö i hemmabacken denna säsong? :) 

 

Tack tack tack och adjö, nu hoppas vi på massor av snö!

Viktig info om snöläggning i Hemlingby
2024-12-22 10:45

Kallgraderna fortsätter i helgen så vi fortsätter att skapa snö! En hel del i GASK U12 och äldre är på läger så övriga behöver tillsammans ta de pass som man kan. 

 

In i facebook gruppen och boka ett pass och hjälp till att skapa härliga förutsättningar i Hemlingby i vinter!

Facebook Grupp: Snösprutning Hemlingbybacken

 

Ny som snöläggare

Gå med i facebook gruppen ovan. Förväntan är att alla åkares föräldrar tar minst ett pass per vinter. Det finns dock flertalet som tar betydligt fler pass än så och gör ett kanonjobb för oss i GASK och för Hemlingbybacken! Pass läggs ut i facebook gruppen så snart vi ser att vi kan spruta snö under en period framöver. Generellt sätt kör kommunen dagtid mellan 06.30-15.30 och på nätter och helger sprutar vi tillsammans med Gefle Freestyle när kallgraderna är vänliga mot oss. Ett pass är mellan 3-5 timmar långt.

 

Varför lägger vi snö i hemlingby?

Tack vare att vi lägger snö i hemlingby kan vi många vintrar ha en öppen anläggning i hemlingby för oss som Alpin klubb. Vi kan få en hemlingby backe att åka skidor i under jullovet och i bästa fall få till en träning i redan i december. Vi fortsätter ofta att lägga snö en bit in i Januari och ibland februari för att möjliggöra en lång träningssäsong in mot mitten/slutet av april.

 

Vad gör man som snöläggare?

De huvudsakliga uppgifterna under ett pass är generellt att enligt intervaller.

  1. Kolla att vattenslangar och elkablar inte blir begravda i snön.
  2. Rikta kanonerna så vi inte sprutar i motvind samt lägger snö i backen.
  3. Justera antalet ringar som vi lägger snö med utifrån instruktion kring vattenbegränsning vissa tider och förhållanden för att skapa bra snö.

Hur bokar du pass?

I facebook gruppen kommenterar du aktuellt inlägg med pass och skriver upp vilket pass nr du tar.

 

Inställda pass?

Inför ditt pass så stämmer du av i facebook gruppen att det fortfarande är aktuellt att lägga snö och att inte vädrets makter eller annat ställt till det gällande snöläggning för ditt aktuella pass.

 

Ännu inte gått utbildning?

Kontakta din lagledare eller snöläggarkontakt i din träningsgrupp så hjälper de till att skapa fler utbildningstillfällen.

Snöläggarkontakter i respektive grupp är:

  • U6/U8 - saknas utpekad - anmäl intresse till din lagledare.
  • U10 - Sören Sjöberg
  • U12 - Henrik Gustafsson
  • U14 - Daniel Olsson
  • U16 - saknas utpekad - anmäl intresse.

 

 

Följ oss på Facebook
Väder Hemlingby
Nyheter från våra grupper
Fartläger 2024/2025, 15/01 18:16 
Familjeläger 2024/2025, 15/01 18:04 
U14, 08/01 15:57 
U16, 30/09 21:39 
 
Sponsorer
Partners